Jaglane pulpety z brokułem. Pycha!

 Pulpety z kaszy jaglanej to świetny pomysł na lekki, pyszny, super odżywczy i bezglutenowy obiad lub kolację. Kasza jaglana ma wiele właściwości zdrowotnych, a najważniejsze z nich to: jest lekkostrawna, bezglutenowa i ma silne działanie zasadotwórcze, co oznacza, że wpływa na odkwaszenie organizmu i wspaniale go odżywia. Dziś większość żywności, którą spożywamy ma działanie kwasotwórcze na nasze organizmy, co przejawia się zakwaszeniem krwi, limfy i komórek ciała. Z tego powodu często czujemy się źle i zapadamy na różne choroby. Kluczem do świetnego samopoczucia, super energii i prawdziwego zdrowia jest właśnie zadbanie na co dzień o utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, czyli spożywanie w równych ilościach produktów zarówno zasadotwórczych (głównie warzyw i owoców) jak i kwasotwórczych (m.in.: nabiał, mięso). Dlatego warto poznać i włączyć do swojej diety produkty o właściwościach alkalizujących czyli zasadotwórczych. Jednym z nich jest właśnie kasza jaglana.

 

Pulpety jaglane z brokułem


Kasza jaglana jest delikatna dla naszego układu pokarmowego i bardzo korzystnie na niego wpływa, a  głównie na nasze jelita, które stanowią "nasz drugi mózg". Dlatego idealnie sprawdzi się w diecie osób mających problemy żołądkowo-jelitowe.


Kasza jaglana nie musi być nudna! Ma neutralny smak, dzięki czemu może być wykorzystywana do wielu dań, z udziałem wielu różnych składników. Możesz ją łączyć naprawdę ze wszystkim i na wiele różnych sposobów. Z jej udziałem przygotujesz zarówno dania wytrawne jak i słodkie: pyszną jaglankę (przepis na moją dyniową jaglankę znajdziesz TUTAJ) , koktajle, wyśmienite ciasta, tarty, zapiekanki, pasty, kotlety czy pulpety. Wystarczy tylko użyć wyobraźni i wykazać się odrobiną kreatywności. Et voilá! Twoje danie z kaszą jaglaną wyczarowane:).


Moja propozycja na dziś to pulpety jaglane z brokułem. 

 


PRZEPIS

 

Składniki (dla 2 osób):


1. ¾ szklanki suchej kaszy jaglanej (najlepiej bio),

2. 2,3 różyczki surowego brokuła,

3. ½ średniej, białej cebuli,

4. 2 ząbki czosnku (opcjonalnie),

5. 2, 3 łyżki nieaktywnych płatków drożdżowych (pisałam o nich TUTAJ). Zamiast nich możesz też użyć namoczonych wcześniej płatków owsianych lub po prostu bułki tartej,

6. 1 łyżka sosu sojowego (opcjonalnie),

7. 1 łyżka dobrej jakości oliwy z oliwek,

8. 1 łyżeczka wędzonej lub zwykłej papryki,

9. Sól, pieprz do smaku.

 


Wykonanie:


1. Kaszę przełóż do miseczki z wodą i zostaw do namoczenia na ok. pół godziny,

2. Różyczki brokuła dokładnie umyj i drobno posiekaj,

3. Cebulę pokrój w drobną kostkę,

4. Czosnek posiekaj lub przeciśnij przez praskę,

5. Kaszę dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą, do momentu aż woda będzie przezroczysta,

6. Ugotuj kaszę w 1,5 szklanki przefiltrowanej wody (nie mieszaj!), a następnie odcedź,

7. Wszystkie składniki wraz z przyprawami przełóż do miski i dokładnie wymieszaj,

8. Formuj z powstałej masy małe pulpeciki,

9. Przełóż na blachę wyłożoną papierem i piecz w piekarniku w temp. 180 st. C (z termoobiegiem) przez 20 minut. Po 10 minutach przełóż pulpety na drugą stronę.

 

Pulpety jaglane z brokułem


Gotowe:)


Pulpety z kaszy jaglanej wspaniale smakują z makaronem warzywnym (lub innym dowolnym) w towarzystwie sosu pomidorowego (przepis na najlepszy na świecie sos pomidorowy znajdziesz TUTAJ) lub tak jak widzisz na zdjęciu – z sałatką z sosem tahini (przepis na tę sałatkę i domowej roboty sos tahini znajdziesz TUTAJ).


Smacznego!:)
 

P.S. Zamiast brokuła możesz użyć np. suszonych pomidorów, grzybów, oliwek, dowolnych orzechów lub po prostu ulubionych warzyw. Daj się ponieść wyobraźni, eksperymentuj i stwórz swoje własne jaglane pulpety, w których zakochasz się na zawsze!:)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © zorientowana.pl , Blogger