Płatki drożdżowe - poznaj ich moc!

 

Właściwości płatków drożdżowych

 

Nieaktywne płatki drożdżowe to płatki pozyskiwane z wysuszonych, nieaktywnych komórek drożdży, dzięki czemu nie fermentują i nie powodują problemów żołądkowych ani wzdęć. Bogate są w ogromną ilość wszystkich witamin z grupy B: B1, B2, B3, B6, B9, B12 oraz składników mineralnych takich jak: fosfor, sód, potas, wapń, żelazo, miedź, cynk, magnez, a także chrom i co ważne, trudny dziś do znalezienia w pokarmach selen. Dlatego stosowane są głównie w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej jako naturalny suplement diety i tym samym dodatek do wielu dań. Już jedna łyżka stołowa płatków drożdżowych dostarcza od 110% do nawet 290% dziennego zapotrzebowania na witaminy z grupy B. Dzięki temu spożywanie ich poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, a także poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Szczególnie dużo zawierają kwasu foliowego czyli witaminy B9, na niedobór której cierpi dziś praktycznie każdy. Ta ważna witamina odpowiedzialna jest głównie za funkcjonowanie i wzrost wszystkich komórek, dlatego powinna być uwzględniana w diecie jak najczęściej, zwłaszcza przez kobiety w ciąży. Płatki drożdżowe zawierają także beta-glukan (rodzaj rozpuszczalnego błonnika pokarmowego), który poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, obniża cholesterol i poziom cukru we krwi, a także redukuje zmarszczki. Płatki drożdżowe charakteryzują się niską zawartością soli i tłuszczu. 

 

Płatki drożdżowe


 

Wyglądem przypominają trochę płatki owsiane, ale są od nich delikatniejsze. Mają wspaniały orzechowo-serowy smak, który wydobywa głębię przygotowywanych z ich użyciem potraw, nadając im charakteru i jednocześnie podnosząc ich wartość odżywczą. Z tego względu nazywane są zdrowym odpowiednikiem glutaminianu sodu. To doskonały i zdrowy zamiennik popularnej vegety i innych sztucznych przypraw. Pisałam o tym TUTAJ


Naturalnie płatki drożdżowe są bezglutenowe, ale czasami ze względu na dodatek mąki pszennej lub zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji, mogą zawierać gluten. Dlatego, jeśli to dla Ciebie ważne, przy ich zakupie sprawdzaj etykiety, a najlepiej znajdź swoją ulubioną firmę. Inną ważną informacją jest też to, że płatki nie powodują przerostu drożdży w organizmie, ale nie mogą być jedzone przez osoby z alergią na drożdże. Niektóre firmy wzbogacają je o dodatkową witaminę B12, której płatki drożdżowe, w porównaniu do innych witamin z grupy B, zawierają najmniej.



Jak używać płatków drożdżowych?

 

Płatki drożdżowe można jeść na surowo, a także gotować czy piec, ponieważ w wysokich temperaturach nie tracą swoich właściwości. Najczęściej używane są do zagęszczania zup i sosów, sporządzania past warzywnych oraz jako posypka do kanapek. Na ich bazie przygotowuje się także wegański ‘twarożek’, serowy sos do makaronów lub ‘ser’ z ziemniaka. Przepis na makaron z ‘serowym’ sosem znajdziesz TUTAJ.



Jak ja używam płatków drożdżowych? 

 

W mojej kuchni obecność płatków drożdżowych jest zawsze obowiązkowa. Dziś już nie wyobrażam sobie bez nich przygotowywania sosów sałatkowych i makaronowych, zup, past  czy potrawek warzywnych.  Używam ich zamiast bułki tartej lub jako panierki do warzyw, mięs czy tofu albo jako posypkę do tostów z awokado (zajrzyj TUTAJ), czy samego awokado. Awokado z odrobiną soli i soku z cytryny, w obecności płatków drożdżowych smakuje naprawdę ultra pysznie. Latem, jednymi z moich ulubionych dań są: fasolka szparagowa z płatkami drożdżowymi zamiast bułki tartej i gotowany bób z masełkiem i właśnie płatkami. Musisz spróbować – niebo w gębie! Kocham je także jeść z sałatką z samych tylko świeżych, pysznych, sezonowych pomidorów, z dodatkiem odrobiny oliwy z oliwek. Dla mnie to boski, letni, orzechowo - słoneczny smak, od którego można się naprawdę uzależnić:).


Z reguły kupuję płatki angielskiej firmy Hepatica (patrz pierwsze zdjęcie), bo smakują mi najbardziej. Niestety trudno je kupić nawet przez internet, dlatego kiedy nie mogę ich dostać, zaopatruję się w płatki drożdżowe polskich firm, głównie na Allegro. Ich cena za 250 g to ok.12-16 zł. Ostatnio jednak trafiłam w Rossmanie na płatki drożdżowe bio firmy PRIMAR – są super, bo nie zawierają glutenu ani żadnych innych dodatków i mają świetny smak (zdjęcie poniżej). Dodatkowo, co dla mnie osobiście jest dużym plusem, pakowane są w słoik, a nie plastik. Myślę, że póki co, przy nich pozostanę. Ich cena, na dzień pisania tego artykułu wynosi ok 16 zł za 170 g.  170 g to równowartość ponad 11 łyżek stołowych. Do dań, głównie do zup i sosów makaronowych, gdzie dodaje się płatków najwięcej, używam ich maksymalnie w ilości 1-2 łyżek stołowych, bo jak już wspomniałam jedna łyżka zapewnia całkowite, dzienne zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. Do pozostałych potraw stosuję je w niewielkich ilościach (max 2 łyżeczki), dlatego takie opakowanie wystarcza mi na bardzo długo tj. na ok 2-3 miesiące. Myślę, że warto w nie zainwestować.

płatki drożdżowe Primar

Płatki drożdżowe to prawdziwy superfood, który warto włączyć do swojej diety.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © zorientowana.pl , Blogger