Tosty z awokado - 3 pyszne wariacje (plus ciekawostki i porady)

 Pyszne na śniadanie, kolację i nie tylko. To syty, pełen witamin i kolorów pełnowartościowy posiłek, który zadowoli najbardziej wyrafinowane podniebienia. Awokado, ze względu na swój mało zdecydowany i lekko maślany smak, najlepiej komponuje się z dość wyrazistymi warzywami i przyprawami takimi jak: czerwona cebula, czosnek, kumin, świeża kolendra czy pomidor. W takim połączeniu zamienia się w prawdziwą eksplozję smaku. Wspaniale smakuje oprószone płatkami drożdżowymi. Oprócz guacamole, najbardziej lubię je jeść w towarzystwie rzodkiewki, pomidora, kiełków, harissy oraz sera koziego z odrobiną świeżo mielonego pieprzu i soku z cytryny. 

 



W tym wpisie podzielę się z Tobą moimi trzema ulubionymi wersjami tego posiłku. Dla mnie takie zestawienia są tymi idealnymi. Jeśli dla Ciebie nie- poszukaj własnych wariacji i kombinacji z awokado w roli głównej:). Baw się smakiem, kolorami i twórz własne przepisy:).


1 wersja
: harissa (informacje na temat harissy i przepis znajdziesz TUTAJ), awokado, świeżo zmielony pieprz, czarna sól kala namak, odrobinę soku z cytryny, ulubione kiełki.

 


 

2 wersja: szpinak, rzodkiewka, awokado, chili w proszku, sól, odrobina soku z cytryny, ser kozi twarożkowy.

 


 

3 wersja: pomidor (u mnie żółty i czerwony), awokado, świeżo zmielony pieprz, sól, szczypta płatków drożdżowych (opcjonalnie), szczypiorek.



Moim zdaniem te tosty najlepiej smakują z chlebem pełnoziarnistym.

 



Smacznego!:)

Czy wiesz, że..?


1. Awokado zwane jest też smaczliwką wdzięczną, gruszką maślaną lub gruszką aligatora.

2. W polskich sklepach można kupić dwie odmiany awokado: Fuerte o zielonej skórce oraz Hass z fioletowo-czarną skórką. Fuerte ma delikatny maślany smak, natomiast Hass – lekko orzechowy.

3. Aby kupić dobre awokado, warto zwrócić uwagę na jego kolor i właściwą miękkość. W przypadku odmiany Fuerte skórka powinna być idealnie zielona, bez czarnych plamek i wgnieceń. Jeśli skórka pokryta jest czarnymi plamki, możesz być pewien, że owoc jest zepsuty. Awokado Hass powinno mieć intensywnie fioletowo–czarną skórkę. Awokado (niezależnie od rodzaju) nie powinno być ani za twarde ani zbyt miękkie. Jego miękkość możesz sprawdzić delikatnie uciskając owoc. Jeśli po dotknięciu skórka się ugina, ale z powrotem wraca do swojego położenia – awokado jest idealne. Kolejną czynnością, za pomocą której możesz sprawdzić dojrzałość owocu jest delikatne usunięcie szypułki. Kolor owocu pod szypułką powinien być jasno-zielony lub jasno-żółty. W przypadku ciemnych plamek, owoc jest zepsuty.

4. Jeżeli kupiłeś średnio miękkie awokado i nie masz w planach zjedzenia go w najbliższych dniach, przełóż owoc do lodówki. W ten sposób unikniesz jego psucia, ponieważ zimno zahamuje proces dojrzewania.

5.  Awokado jest najbardziej gęstym odżywczo owocem, napakowanym witaminami, minerałami i dobrymi tłuszczami aż po.. samą pestkę. Przede wszystkim jest bogate w witaminy A i C oraz w witaminy z grupy B, głównie niacynę i kwas foliowy. Zawiera ogromne ilości błonnika, wapnia, żelaza i mnóstwo potasu. Może poszczycić się też zawartością aż 9 podstawowych aminokwasów, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia. Z tego powodu jest polecane nawet dla bardzo małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Danie złożone z awokado i.. tylko awokado jest samo w sobie pełnowartościowym posiłkiem.

6. Tłuszcz, który ma w sobie awokado i którego tak wiele osób się boi, to prosty jednonienasycony kwas oleinowy, występujący również w oliwie z oliwek. To bardzo zdrowy tłuszcz, który działa jako przeciwutleniacz i obniża cholesterol. Dla nieprzekonanych: awokado zawiera cztery razy mniej tłuszczu niż masło i idealną proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

7. Awokado zawiera trzy razy więcej glutationu niż jakikolwiek inny owoc. Glutation to naturalna substancja o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, która blokuje 30 różnych substancji rakotwórczych oraz rozprzestrzenianie się wirusa AIDS.

8. Spożywanie awokado 2,3 razy w tygodniu pozwoli utrzymać Ci gładką, jędrną i nawilżoną skórę oraz lśniące włosy. Również stosowane zewnętrznie jako maseczka do twarzy i włosów przyniesie Ci wiele wymiernych korzyści.

9. Szczególnie korzystne jest jedzenie awokado wraz z pomidorem, ponieważ tłuszcze zawarte w awokado zwiększają przyswajalność likopenu, znajdującego się w pomidorach.

10. Pestka awokado posiada ogromne ilości błonnika i aż 70% więcej antyoksydantów niż sam miąższ. Aby skorzystać z jej dobroczynnych właściwości, po wyjęciu z owocu umyj ją i pozostaw do wysuszenia w ciepłym miejscu na kilka dni. Po tym czasie brązowa skórka zacznie odchodzić, dzięki czemu łatwo się jej pozbędziesz za pomocą małego nożyka. Obraną pestkę pokrój w drobną kostkę i susz przez kolejnych kilka dni w ciepłym miejscu lub jeśli masz taką możliwość - na słońcu. Wysuszoną pestkę zmiel w mocnym młynku na drobny proszek, przełóż do słoiczka i dodawaj do koktajli, kanapek, musów, owsianki.

11. Zmieloną pestkę awokado możesz również wykorzystać jako peeling do ciała i twarzy, który odżywi skórę i opóźni procesy starzenia.

12. Miąższ awokado szybko się utlenia i w związku z tym szybko ciemnieje, dlatego jeśli do posiłku masz zamiar użyć tylko połowy owocu, nie wyjmuj pestki z drugiej połówki, dzięki czemu unikniesz ciemnienia i dłużej zachowasz  świeżość owocu.

13. Jeśli zrobiłeś więcej guacamole i nie dasz rady zjeść wszystkiego, wrzuć do pasty pestkę i przechowaj w lodówce do następnego dnia w szczelnie zamkniętym pojemniku. Pasta nie ściemnieje i utrzyma świeżość oraz smak.

14. Świeżość i zielony kolor owocu zachowasz również dzięki skropieniu go sokiem z cytryny. Miąższ awokado zaczyna ciemnieć zaraz po przekrojeniu owocu, dlatego już podczas przygotowywania posiłku warto go skropić sokiem z cytryny, głównie dla względów wizualno-estetycznych. Zczerniałe awokado wygląda mało apetycznie.

15. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym pestek z awokado, ułożenie 2,3 sztuk w lodówce pomoże zachować świeżość także innych produktów.

16. Zewnętrzna warstwa awokado jest dość gruba i skórzasta, dzięki czemu do owocu nie przenikają pestycydy ani inne chemikalia. Z tego powodu (jeśli to dla Ciebie ważne), kupowanie organicznej smaczliwki nie jest ani konieczne ani niezbędne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © zorientowana.pl , Blogger